Przedszkole 129

Tworzenie wartościowych chwil.
Jak planować czas wspólnie z dziećmi?

      Czy zdarza Ci się czuć, że dni mkną Ci przez palce, a Twoje dziecko rośnie tak szybko, że ledwo nadążasz za jego rozwojem? W obecnych czasach, kiedy tempo życia wydaje się coraz szybsze, planowanie czasu wspólnie z dzieckiem jest kluczowe, aby stworzyć wartościowe i niezapomniane chwile razem.
Planowanie wspólnego czasu z dzieckiem można zacząć od utworzenia harmonogramu rodzinnych wydarzeń. Raz w tygodniu, zasiądźcie razem i wspólnie zdecydujcie, co chcielibyście robić w nadchodzących dniach lub tygodniach. To może być wycieczka do parku, wspólne gotowanie ulubionego obiadu, czy po prostu wieczór spędzony na opowiadaniu historii. Umówcie dzień w kalendarzu, który spędzicie razem (może tylko jakąś część dnia – poranek, przedpołudnie, wieczór)

Dla dziecka zaplanowany czas z rodzicem to coś więcej niż zwykłe spotkanie. Dla dzieci zaplanowany czas
z rodzicem to coś znacznie więcej niż zwykłe spotkanie. To chwile, które w ich oczach mają szczególną wartość
i znaczenie. Dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i bliskości rodzica. Zaplanowany czas z rodzicem daje mu to poczucie stabilności. To okres, podczas którego może wyrazić swoje emocje, czuć się akceptowane, a także budować głęboką więź z rodzicem. Czas, kiedy rodzic jest skoncentrowany wyłącznie na dziecku to dla niego bezsłowne potwierdzenie ,,jesteś dla mnie ważny’’, ,,chcę spędzać z tobą czas’’.

 

To wzmocnienie poczucia własnej wartości i pewności siebie. Dziecko, które wie, że rodzic ma dla niego czas, jest bardziej pewne siebie i otwarte na eksplorację świata. Wspólny czas z rodzicem to doskonała okazja do nauki umiejętności społecznych. Dzieci uczą się rozumienia innych ludzi, wyrażania swoich uczuć i słuchania innych.  To także okazja
do nauki zasad współpracy i rozwiązywania konfliktów. Planowanie czasu z dzieckiem może być doskonałą okazją do przekazywania mu cennych umiejętności życiowych. Razem możecie gotować, pracować w ogrodzie, majsterkować czy uczyć się nowych rzeczy. To nie tylko buduje relację, ale także pomaga dziecku zdobywać nowe umiejętności.

 

Dzieci uwielbiają wspominać chwile spędzone z rodzicem. To te wspólne wyjścia do parku, wspólne gotowanie czy czytanie bajek na dobranoc tworzą niezapomniane wspomnienia. Te wspomnienia pozostają w sercach dzieci na zawsze i stanowią cenne dziedzictwo emocjonalne. Zaplanowany czas z rodzicem może także wspierać rozwój osobisty dziecka. To okazja do nauki nowych umiejętności, odkrywania pasji, rozwijania kreatywności i zdobywania doświadczeń, które pomagają w budowaniu tożsamości.

Dla dziecka zaplanowany czas z rodzicem to nie tylko zwykłe spotkanie, to dar, który przekłada się na ich rozwój i szczęście. Daje im poczucie bezpieczeństwa, wartości oraz umacnia więź z najważniejszymi osobami w ich życiu. To inwestycja w przyszłość i wspomnienia, które zostaną z nimi na zawsze. Dlatego, choć życie może być czasem pełne wyzwań i obowiązków, nie zapominajmy o planowaniu tego cennego czasu z naszymi dziećmi.

Napisała Monika Kędzierska – pedagog specjalny

 

Skip to content